Sevgili İOSİD Ailesi,

İOSİD kurulduğu ilk günden beri gelişerek ve büyüyerek ilerlemektedir. Siz değerli üyelerimiz, yönetimimiz ve çalışanlarımız sayesinde 2022 yılını acısıyla tatlısıyla geride bıraktık.

Dünyadaki ticaretin şekil değiştirdiği, fuarların artık sanal olarak gerçekleştiği bir dönemdeyiz. Pandemi dönemiyle beraber yaşanan ham madde sıkıntısı ve nakliye fiyatlarının artışı gibi sorunları geride bıraktığımızı düşünüyorum.2022’de yaşanan bu sıkıntıların, 2023 yılında fiyatların gevşemesiyle ham madde sıkıntısı yaşanmaması ve dünyada bir resesyon yaşanması beklenmektedir.

2023 yılının ilk yarısının durgun olacağı ön görülürken, ikinci yarısında işlerin açılacağı ve 2024 yılında üretimin, işlerin ve piyasaların açılacağı beklentisi vardır.

Bu nedenle, 2023 yılında yatırım yapmaları üyelerimize tavsiye edilmektedir. Türkiye’nin coğrafi konumu nedeniyle ticaret merkezi olarak önemli bir yerde olması beklenmektedir. Bu durgunluk döneminde değerli üyelerimizin ümitsizliğe kapılmamasını ve Türkiye’nin önünün açık olduğunu, gelişmeye müsait firmalarımızın kendilerini bu değişen dünyaya hazırlamalarını, yeni stratejiler geliştirerek dünya pazarına açılmalarını tavsiye ediyoruz. Tüm bu süreçlerde siz değerli üyelerimizin sorunlarını ve problemlerini tespit etmeye, ve gerekli makamlara iletmeye çalışıyoruz. Faizlerin düşmesiyle beraber finansa erişimin ve kredi almanın zorlaştığının farkındayız ve bu konudaki görüşlerimizi gerekli mercilere iletiyoruz, aynı zamanda katıldığımız televizyon programlarında sıkça üzerinde duruyoruz. Bir ülkenin kalkınmasında en büyük role sahip biz sanayicilere destek konusunda taleplerimizi iletiyoruz.

Sayın üyelerimiz, biz İOSİD Yönetimi olarak, üyelerimize yatırım, üretim, ihracat gibi konularda elimizden geldiğince destek olmaya, yurt dışı ve yurt içi geziler düzenleyerek sizlerin ticaretinizin gelişimine katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bu süreçte en önemlisi siz değerli üyelerimizin birbirleri ile ticaret yapıp, tanışıp, kaynaşıp beraber iş yapmasını canı gönülden istiyor ve rica ediyoruz.

2023 yılının sağlıklı, bereketli ve mutlu olmasını diliyorum. ‘’Hep birlikte güçlüyüz’’ sloganımızla, sizlere saygı, sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum.

Ahmet AKKAYA
İOSİD Yönetim Kurulu Başkanı