BASIN AÇIKLAMASI

 

Ülkemiz, bir takım emekli amirallerin gece yarısı hazırladığı ve kamuoyuna beyan ettiği bildiri ile karşı karşıya kalmıştır. COVID-19 salgını sonrasında ekonomilerin ayakta kalması ve insanların refah seviyesinin korunması için bütün imkanların ortaya konulduğu bir dönemde, demokrasimize, devletimize ve seçilmiş hükümete güvenin önemli olduğu ve istikrarın korunması aşikar olarak ortadayken bu bildiri sanayici ve iş insanlarını rahatsız etmiştir.

 

İş dünyası STK’sı olarak açıkça ifade etmek gerekirse, ülkemizde milli iradeden daha büyük bir beşeri güç bulunmamaktadır. Gücünü milletten alan kamu kurumlarının en yüksek makamları emanet edilen şahısların milli irade neticesinde tecelli etmiş devlet idaresini, hükümeti demokrasi dışı yollarla hedef alan beyanatlarını reddediyoruz.

 

Ülkemizin tartışılması ve çözüm üretilmesi gereken gerçek meselelerinden uzak, toplum gerçekleri ve milli iradenin ne şekilde tezahür ettiğinden bihaber olarak ortaya çıkan metin yine Türk milletinin sağduyusu ve feraseti sayesinde infial yaratmamıştır. Bu aşamada hukuki süreç işlemekte ve yetkili makamlar tahkikat yapmaktadır. En doğru kararı da yargı makamları verecektir. Türk adaletine güvenimiz tamdır.

 

Bu vesile ile; ülkemizin demokratik zeminini, huzur, güven ve istikrar ortamını hedef alacak her türlü beyanat, bildiri, harekatın karşısında olduğumuz beyan ederiz. Ülkemizin ve sanayici ile iş insanlarının ekonomik büyüme, istihdam, ihracat hedeflerini yükselttiği ve hedeflere konsantre olduğu böyle kritik bir dönemde, moral bozacak, birliğimizi zedeleyecek her türlü beyan ve hareketten kaçınılması ve demokrasi-hukuk dışı her türlü ifade ve harekete karşı gereğinin hukuk zemininde yerine getirilmesi gerekmektedir.

 

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur

 

İOSİD YÖNETİM KURULU ADINA

AHMET AKKAYA