İKİTELLİ ORGANİZE SANAYİCİ VE İŞ İNSANLARI DERNEĞİMİZİN KURULUŞUNUN 1.YILI KUTLU OLSUN…

Dünyanın sayılı organize sanayi bölgelerinden biri olup 38.000 işletme ve 350.000 civarında çalışana ev sahipliği yapan İkitelli OSB’deki işletmelerin varlığı ülkemizin ekonomisi, ihracatı ve istihdam yaratılması için son derece ehemmiyetlidir.

İOSİD “yerli ve milli üretimi, ihracatı, ticareti, dostluk ve işbirliğini” teşvik etmek ve İkitelli bölgesindeki tüm işletmeler ile ülkemiz sanayici ve iş insanlarına katkı sağlayacak çalışma yapma misyonuyla kurulmuş ve bu doğrultuda faaliyetlerinde devam eden TAM BAĞIMSIZ bir STK’dır.

Ülkemiz son yıllarda gerek yurt içinden gerekse yurt dışından ekonomik ve siyasal anlamda türlü saldırılara maruz kalmıştır. 251 vatan evladımızı şehit verdiğimiz ve yüzlerce gazimiz olan 15 Temmuz 2016 hain FETÖ darbe girişimi gibi menfur olaylar ile 2018 yılında ülkemizi ekonomik olarak yıpratmak amacıyla yapılan dış kaynaklı saldırılar doğrudan ülkemizin huzuruna ve ekonomimize kastetmiştir. Bu hain eylemler ve işlemlerle güçlenerek büyüyen ülkemiz ciddi anlamda sekteye uğratılmak istense de; devletimizin ve seçilmiş hükümetimizin kararlığı, milletimizin feraset, fedakârlık ve azmi ile saldırılar bertaraf edilmiştir.

Yaşanılan bu süreçlerden sonra devletimiz, ülkemiz ve milletimiz adına yapılan tüm hizmetlere “Biz de ülkemize nasıl katkı verebiliriz?” sorusundan yola çıkan bir grup sanayici ve iş insanı Şubat 2019’da İKİTELLİ ORGANİZE SANAYİCİ VE İŞ İNSANLARI DERNEĞİ’ni (İOSİD) kurarak faaliyetlerine başlamıştır.

İOSİD, kuruluş aşamasından sonra kısa sürede büyük bir teveccüh görmüş ve tüm kanuni organlarını teşekkül ettirmiştir. Derneğimize, İkitelli OSB ile İstanbul genelindeki sanayici ve iş insanları tarafından üyelik başvuruları tüm hızıyla devam etmektedir.

Her gördüğümüzde göğsümüzü kabartan ve gurur vesilemiz olan İHA/SİHA tesisleri İkitelli bölgesinde doğmuştur. Yine bölgemizde yerli ve milli savunma sanayimize çok önemli ara mal ve yedek parça üreten işletmeler olduğu gibi, telekomünikasyon teknolojileri, mobilya, motor üretimi gibi 40’tan fazla imalat sektörü bölgemizde faaliyet göstermektedir.

Derneğimiz, yukarıda izah edilen milli menfaatlerimizin ve İkitelli OSB’nin öneminin farkında olarak ülke ekonomisinin güçlenmesi, katma değeri yüksek ürünlerin üretimi, istihdamın artırılması, yerli üretim hacminin artırılması gibi duygularla var olmuştur.

İOSİD; ticari ve sosyal hayatımızda kadınların ve gençlerin daha fazla yer almasının ülkemiz ekonomisine ve sosyal refaha katkı sağlayacağının bilinci ile kadın ve genç girişimcilere ulaşmaya çalışarak onlara dönük faaliyetler icra etmektedir.

İOSİD, üyeleri ile bölge işletmeleri arasında ticaret toplantıları düzenleyerek daha az maliyetli tedarik ve daha çok ticaret hacmini sağlamaktadır.

İOSİD; vergi idareleri, SGK, KOSGEB gibi kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği yaparak üyelerinin yasal mevzuata uygun şekilde hareket etmesini, kanuni ödevlerinin yerine getirilmesini, kayıtlı ekonomiyi, ihracat ve istihdam desteklerinin gibi farkındalığının oluşturulması ve bu kaynakların kullanılmasını teşvik etmektedir.

İOSİD; bölgemiz sanayicileri ve iş insanlarının üretimin, ihracatın ve istihdamın artırılması amacıyla işyeri, imalathane, depolama, lojistik, kapasite, nitelikli işçi konularında yaşayabileceği problemleri çözmek adına kılavuz gibi hareket etmektedir.

İOSİD; İkitellide bulunan kobilerin üreti miktarlarını artırmak için ‘’Yeni bir Sanayi Sitesi ‘’yapmak için proje çalışmasına başlamıştır.

İOSİD; Türkiye İhracatçılar Meclisi, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Sanayi Odası, İTHİB, İTKİB gibi kuruluşlar, meslek birlikleri ve örgütleri ile işbirliği yaparak üyelerinin ticaretine ve ülkemiz ekonomisine katkı sağlamayı hedeflemektedir.

İOSİD; diğer iş dünyası STK’ları ile temas ve ortak programlar tertip ederek ticari ve sosyal olarak tanışma ve kaynaşmanın olmasını sağlamaya çalışmaktadır.

İOSİD; devletimizin kısa ve orta vadeli ekonomik programı, 2023 hedefleri ve Cumhurbaşkanımızın milli ekonomi modeli ve istihdam seferberliği doğrultusunda çalışmalarına devam etmektedir. Devletimizin ve milletimizin birçok imtihanla sınanmak istediği bu zamanlarda kendimize bakan yönüyle devletimize ve milletimize bir nebze de olsa katkı sunmak için çabalamak bizlerin şiarıdır.

Hiçbir maddi beklentisi ve menfaati olmayan İOSİD’in tek beklentisi ve kazancı; yaptığı ve yapacağı faaliyetlerle devletinin ve milletinin hak ettiği huzurlu, refah içerisindeki yaşamana katkı sunmanın vereceği manevi huzurdur. İOSİD, ülkesine karşı bu sorumlulukları vatani ödev ve milli bilincin gereği olarak nitelemektedir ve bu doğrultuda İOSİD, DEVLETİNİN VE MİLLETİNİN EMRİNDEDİR.

Son zamanlarda ülkemizin güneyinde meydana gelen ve bekamıza kast eden olaylar neticesinde şehit olan vatan evlatlarımıza Allah’tan rahmet ve yakınlarıyla milletimize başsağlığı ve gazilerimize acil şifalar dilediğimizi bir kez daha belirtmekteyiz. “Allah devletimize ve milletimize zeval vermeden, ordumuzu güçlü kılsın” diyerek dualarımızı ve desteğimizi devletimize ve kahraman silahlı kuvvetlerimize iletmekteyiz.

En nihayetinde belirtmek gerekirse, kuruluşumuzun üzerinden 1 yıl gibi kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen İOSİD’imiz, bölge ve ülke ekonomisinin gelişmesine katkı için var gücüyle çalışmıştır. Ancak yapılacak daha çok iş vardır ve bunun için çalışmaya devam edilmektedir.

İOSİD, YERLİ ÜRETİMİN VE İHRACATIN ÜLKEMİZ İÇİN ÖNEMİNİN FARKINDADIR.

İOSİD, KOBİLERİ KOORDİNE EDİP, İSTİHDAMA VE ÜRETİME KATKI SAĞLAMAKTADIR.

İOSİD… BİZ BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ…

 

Kamuoyuna Saygılarımızla arz ederiz.