Bilindiği üzere Çin’in Vuhan şehrinde ilk görülen ve dünyaya yayılan koronavirüs salgını ülkeleri sosyal, psikolojik, ekonomik anlamda etkilemiştir. Ülkemiz, devletimizin ilk günden aldığı sağlam tedbirler ile bu salgına karşı kendini muhafaza etmiş olsa da yurtdışından gelenler nedeniyle koronavirüs vakıaları görülmeye başlanmıştır. Bu hususta Sağlık Bakanımız ve ilgili kamu kuruluşları seferberlik anlayışıyla yoğun bir mücadele örneği sergilemektedir. Dileğimiz ve temennimiz bu salgın vakıalarının yenilerinin görülmemesi ve ülkemizde hiçbir can kaybı yaşanmamasıdır.

Alınacak bireysel ve kurumsal hijyen tedbirleri ile koronavirüsün yayılmasının engellenebileceğinin bilincinde olmamız; moral ve motivasyonumuzu yüksek tutmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Bu doğrultuda sanayicilerimiz ve iş insanlarımız kendi tedbirlerini alarak üretmeye, istihdama ve ekonomiye katkı vermeye devam etmektedir.

Bununla birlikte yaşanan salgın nedeniyle tüm dünya piyasaları ve reel sektörler gibi ülkemizin de ekonomik olarak bu süreçten etkileneceği öngörülmektedir. Üretimin, istihdamın ve ihracatın yükselişe geçmeye başladığı bu dönemde ekonomik verilerin yukarı yönlü sürdürülebilir olması adına İOSİD üyeleri elinden geleni yapmaya hazırdır. Devletimizin ve ekonomi yönetimimizin önderliğinde ve rehberliğinde bu süreçte tüm tedbirlerin alınması için ve sosyoekonomik anlamda sürecin en hafif şekilde atlatılması adına desteğimiz tamdır.

Kamu, özel sektör ve STK’ların bir araya gelerek çözüm üretebileceği ve bu çözümün tabana kadar yayılması sürecin etkisinin minimalize edilmesiyle birlikte milli birlik ve beraberliğimize de katkı sunacaktır.

Bu bakımdan İOSİD olarak DEVLETİMİZ, HÜKUMETİMİZ ve TÜM KAMU KURUMLARIMIZ ile birlikte ortak çözüm üretmeyi ve bunu uygulamayı milli ödev olarak kabul ediyor; tüm imkanlarımızı istenildiğinde MİLLETİMİZİN emrine sunacağımızı taahhüt ediyoruz.

Devletimiz tarafından belirtilen tüm tedbirlere uyarak ve üzerimize düşeni yaparak bu zorlu süreçten çıkacağımıza inancımız tamdır. Tüm milletimize sağlık ve afiyet dileriz.